Żyjemy w czasach ciągłych wyzwań i coraz szybszego stylu życia. Koncentracja i skupienie potrzebują nieustannej pielęgnacji, a czas spędzony we własnym mieszkaniu powinien być dla umysłu oddechem. Dobór zastosowanych materiałów miał podkreślić przestrzenność mieszkania, lecz także pozwolić odpocząć od gonitwy codziennego życia i zregenerować umysł.
We wnętrzu dominuje drewno dębowe, kreujące naturalną atmosferę. Zostało wykorzystane jako materiał podłóg, mebli oraz drzwi. Materiał ten uzupełniają niebieskie elementy – meble, rolety, a także detale w postaci poduszek. Stanowi to odpowiedź na zamiłowanie właścicielki do morskich kolorów, ale niebieskie odcienie niosą ze sobą również dodatkową wartość. Jak pisze Karen Heller w książce „Little Book of Colour”, taka paleta tonalna wzmacnia produktywność, zadowolenie oraz dobre samopoczucie psycho-fizyczne.
Już na samym początku prac projektowych, podjęta została decyzja o zmianie układu ścian działowych, które zgodnie z założeniem dewelopera miały dzielić pokój dzienny na dwie części. Dzięki temu, po wejściu do mieszkania ukazuje się szeroka perspektywa przestronnego salonu oraz tarasu, będącego jego kontynuacją. Mieszkanie stało się oknem na zieleń, które wychodzi na trzy strony świata.
W projekcie dominuje zasada „mniej znaczy więcej”, dlatego wnętrze pozbawione jest zbędnych dodatków. Wyjątkiem jest obraz namalowany przez ugandyjskiego artystę Marka Kassi’ego, który właścicielka przywiozła z jednej z afrykańskich podróży. Ożywia ścianę salonu, daje poczucie personalizacji, a jego niebieska kolorystyka idealnie komponuje się z morskimi kolorami pozostałej części mieszkania.
Pokój dziecięcy został zaprojektowany tak, by w jak największym stopniu zachęcać do ruchu. Pojawia się tu mnóstwo rozwiązań typu „włóż/wyjmij”, które aktywizują dziecko i wspierają jego rozwój.
Pewnego rodzaju odrębny świat stanowi łazienka, zdominowana przez monochromatyczne płytki imitujące teksturę skały. Liczyło się uzyskanie czystości wnętrza – wszędzie gdzie było to możliwe, krawędzie są na jednym poziomie. Poziom szklanej ścianki prysznica kontynuowany jest w linii zabudowy łazienki, a następnie w krawędzi lustra.
Światło, materiały, kolorystyka i łączność z naturą. Te cztery fundamenty, wraz z podkreśleniem nowoczesnego charakteru wnętrza sprawiły, że po kilku latach mieszkania właścicielka wciąż dobrze się tu czuje, ciesząc się spokojem w centrum dużego miasta.
- Typ : Wnętrze
- Projekt : 2018-2020
- Lokalizacja : Katowice
- Powierzchnia : 85 m²
- Zespół projektowy : Wojciech Fudala, Kinga Gołąbek
- Zdjęcia : Kinga Gołąbek, Maja Maciejko