W wielu miastach woda stanowi czynnik integracyjny, przyciągający ludzi z różnych grup społecznych. Nie można tego niestety powiedzieć o rzece Wiśle w Warszawie, szczególnie w rejonie Mostu Poniatowskiego, łączącego Śródmieście z Pragą. Pomimo atrakcyjnej lokalizacji i pięknych widoków, most ten jest używany głównie przez samochody, generujące hałas i spaliny. To sprawia, że przejście z jednego brzegu Wisły na drugi staje się doświadczeniem, którego mieszkańcy wolą unikać.
Projekt zakłada przekształcenie Mostu Poniatowskiego w zieloną promenadę, stającą się miejscem integracji Warszawiaków. Ruch samochodowy przeniesiony jest natomiast pod dno rzeki, równolegle do istniejącego tunelu metra.
Nowa zielona promenada tworzy Most Zmysłów, podzielony na pięć części. Przejście z jednego brzegu rzeki na drugi staje się zatem multisensorycznym doświadczeniem, angażującym nasz wzrok, słuch, dotyk, węch i smak.
Zaczynając od miejskiego targowiska pod mostem (smak) oraz przestrzeni przeznaczonej na ‘urban farming’ (węch), mijamy instalacje taktylne (dotyk), muzyczne zabawki i scenę przy rzece (słuch), aby zakończyć pięknym widokiem na rzekę Wisłę (wzrok). Wszystkim tym elementom towarzyszy sztuka i instalacje świetlne, sprawiające, że most jest atrakcyjną i bezpieczną przestrzenią również po zmroku.
Czasami zmysły się mieszają, dostarczając multisensorycznego doświadczenia, które jest znacznie bogatsze niż suma jego części. Przykładowo, targowisko kojarzy się ze smakiem, ale jest również zachęcającą wystawą zapachów. Z kolei zbliżając się do brzegu rzeki, przechodzimy obok muzycznych zabawek. Kojarzą się one ze słuchem, ale aby wydobyć z nich dźwięk, musimy użyć dotyku. Całe założenie zaprojektowane zostało w taki sposób, aby jeden zmysł nigdy nie dominował nad pozostałymi.
Idea Mostu Zmysłów zaprezentowana jest na przykładzie Mostu Poniatowskiego w Warszawie, ale można go wdrożyć w każdym dowolnym mieście i w każdej skali. Poprzez łączenie zmysłów i sztuki, możemy poprawiać jakość życia wielu lokalnych społeczności.
Projekt uzyskał Nagrodę Główną (Prix International) w międzynarodowym konkursie Art Urbain 2016. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczeni nagród odbyło się 26 maja 2016 w Tour Sequoia, w dzielnicy La Défence w Paryżu.
- Typ : Urbanistyka
- Projekt : 2016
- Lokalizacja : Warszawa
- Powierzchnia : 10 626 m²
- Zespół projektowy : Wojciech Fudala, Paulina Boruch
- Nagrody : Art Urbain 2016 – Prix International