Koncepcja zakłada połączenie przeszłości z przyszłością. Nadrzędnym celem jest zachowanie uroku dawnego modernistycznego budynku, przy jednoczesnym wprowadzeniu najnowocześniejszych technologii, zapewniających interakcję społeczną oraz efektywność energetyczną.
Jednym z założeń jest podziemna promenada, dzięki której powstanie miejska oś, rozciągająca się od Muzeum Narodowego, przez zupełnie nowy miejski ogród i historyczne kino „Kijów”, aż do rzeki Wisły.
Końcowy efekt potęguje też rozbudowa i nadbudowa tylnej części budynku, czyli dawnej hotelowej restauracji. Ma ona na celu przekształcenie jej zwartego i introwertycznego charakteru w otwarty i rozpoznawalny punkt w przestrzeni miejskiej Krakowa.
Nowy plac wejściowy podzielony jest na dwie części. Z jednej strony, od kierunku stadionu i parku, stworzono bardziej zieloną i cichą przestrzeń. To miejsce spotkań i relaksu, służące jako przestrzeń dla restauracji na parterze. Roślinność zapewnia osłonę przed tłumami gromadzącymi się na terenie stadionu podczas wydarzeń sportowych.
Po przeciwnej stronie wejścia znajduje się bardziej ruchliwy plac. Obszar ten, wychodzący bezpośrednio przed Muzeum Narodowym i połączony z restauracjami i sklepami wzdłuż fasady dawnego hotelu Cracovia, staje się idealnym miejscem dla sezonowych targów i innych imprez.
Trasa zwiedzania muzeum to rodzaj miejskiego pasażu, prowadzącego przez część edukacyjną, przestrzenie warsztatowe i konserwatorskie (archiwum) oraz ogród na dachu, osłonięty podczas zimnych miesięcy. W całości tworzą miejską promenadę, której dominantą jest zachowany reprezentacyjny hol wejściowy o funkcjach publicznych.
- Typ : Muzeum
- Projekt : 2023
- Lokalizacja : Kraków
- Powierzchnia : 24 700 m²
- Współpraca projektowa : Studio Woodroffe Papa, Gόmez Platero Arquitectos, JBA – Justyna Boduch Atelier
- Zespół projektowy : Wojciech Fudala, Justyna Boduch, Jonathan Woodroffe, Dominic Papa, Martín Gόmez Platero, Arturo de los Santos